Osuszacz jest pneumatycznym urządzeniem, dzięki któremu możemy skutecznie usunąć ze sprężonego powietrza wilgoć.

Gaz sprężany jest do tak zwanego ciśnieniowego punktu rosy. Przy większym ciśnieniu atmosferycznym woda skrapla się w znacznie niższych temperaturach.

Jeżeli chodzi o osuszacze budowlane, to najczęściej działają one na zasadzie kondensacji. Ich działanie jest nieco zbliżane do mechanizmu działania lodówek. Powietrze jest schładzane, a następnie wytrąca się zeń wilgoć. Najczęściej taki osuszacz ma dwa stopnie chłodzenia. Na pierwszym gaz schładzany jest do temperatury około dwudziestu stopni Celsjusza. 

W kolejnym etapie powietrze schładza się w parowniku obiegu chłodniczego. Tam jest oziębiane tak długo aż osiągnie punkt rosy. Innym często spotykanym typem osuszacza jest osuszacz adsorpcyjny. Używa się go przy znacznie większych ciśnieniach, niż osuszaczy kondensacyjnych. Powietrze przepływa przez zbiornik z adsorbentem. Jest to najczęściej żel aluminiowy, a rzadziej rodzaj mikroskopijnego filtru. To na adsorbencie wytrąca się wilgoć. 

Przy wykorzystywaniu osuszacza adsorpcyjnego niezwykle istotne jest dbanie o to, aby do jego wnętrza nie dostała się najmniejsza nawet ilość oleju. Jeżeli substancja oleista pokryje granulki adsorbentu, ich zdolność działania drastycznie spadnie. Sklep z osuszaczami w Poznaniu może się poszczycić bardzo szerokim wyborem tych urządzeń. Dostępne są najróżniejsze rodzaje osuszaczy, w tym te niewymienione w tym krótkim tekście tematycznym.

Zdjęcia naszego reportera

sklep

osuszacze

powietrze

budowa